sobota, 7 grudnia 2013

"Farmer i jego Książę" reż. Bertram Verhaag

Około 30 lat temu Książę Karol postanowił, że założy gospodarstwo ekologiczne. Wielu nazwało to fanaberią przyszłego monarchy, jednakże jak się z czasem okazało był to starannie przemyślany plan. I o tym właśnie opowiada film dokumentalny Bertrama Varhaaga "Farmer i jego Książę", który miał swoją premierę drugiego dnia festiwalu Kuchnia Food Film Fest.
Głównym bohaterem jest farmer - David Wilson. Gdy zjawił się u Księcia Karola ok. 30 lat temu nie miał pojęcia o rolnictwie ekologicznym, chociaż na rozmowie kwalifikacyjnej się do tego nie przyznał. Bo jak mówi "Kto się przyznaje na rozmowie kwalifikacyjnej, że czegoś nie wie"?
Na początku gospodarstwo obejmowało 311 ha, z czasem rozrosło się do 760 ha. Od początku założono, że będzie przynosiło zyski np. ze sprzedaży warzyw. Miało być swoistym eksperymentem, pokazaniem, że można inaczej gospodarwować ziemią. Książę Karol, który pojawia się w paru scenach mówi o tym, jak ważna jest ziemia. Jak intensywne rolnictwo zubożyło jej jakość i jak rolnictwo ekologiczne, odpowiednie uprawy, pozwalają ją "ożywić".
Ważną działalnością Panów jest edukacja. Na farmę przyjeżdżają wycieczki, aby uczyć się jak prowadzić gospodarstwo ekologiczne, a David Wilson ma się czym dzielić. Przez te dziesiąt lat eksperymentując m.in. z różnymi uprawami zdobył duże doświadczenie.

Film ogląda się przyjemnie. Widoki wyciszają, bohaterowie zarażają pasją do idei rolnictwa ekologicznego, "opieki" nad ziemią. Cała historia nie służy wystawieniu "laurki" Księciu, tylko prezentacji idei, w które on i jego Farmer wierzą.

Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem Bertramem Varhagiem, który opowiedział o kulisach powstawania filmu. A było trudno z powodu .... biura prasowego Rodziny Królewskiej, z którym to należało wszystko uzgadniać. Załatwianie, uzgadnianie zajęło łącznie 5 lat, z czego z Księciem Karolem ekipa spotkała się jedynie na pół godziny, zaś na nagranie materiału miała 14 dni. W filmie starano się pokazać wszystkie pory roku oraz z tym związane zmiany na farmie. W Warszawie była premiera filmu.

I na koniec parę słów o reżyserze. Bertram Varhaag robi filmy już od 30 lat. Filmy poruszają tematykę ochrony środowiska - GMO, rolnictwo ekologiczne. Jakiś czas temu nakręcił nawet film o polskich rolnikach z miejscowości Juchowo hodujących krowy, które żyją po 15 lat.
Więcej na temat reżysera i jego filmów możemy przeczytać na www.denkmalfilm.tv.

Źródło: www.kuchniaplus.pl/fff

Źródło: www.kuchniaplus.pl/fff

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz